About author

scnd-img frst-img

About author

Terēze Riekstiņa –sales training coach with 18 years’ experience in sales and management (at banking, retail and business consulting spheres).

Obtained a Bachelor’s degree in psychology and qualification of a bank economist. Terēze plans her working time so that 50% work is in direct contact with customers and active sales, in the rest of her time she drives her customers’ teams to the outstanding sales results: teaching, showing, leading and guiding, motivating and inspiring.

Terēze believes that each of us already has all the resources to make their dreams come true and reach their goals.

Terēze has led the trainings for such companies as Lattelecom, Berendsen Textile Service, Nordea Bank, VIA SMS Group, „IF Apdrošināšana”, Olderi, Brikers Latvija, RSC Noma, BeWeRix, The State Blood Donor centre, LIAA business incubators, „Palidzesim.lv” etc.

About Company

Mission

Mission of „Dare to sell” is to help develop the skills of employees of any enterprise involved in sale, trading or customer service, to help see each talent and strengths. To develop others and grow ourselves.

Vision

Vision of „Dare to sell” is to promote the position of a seller, train, inspire and motivate for success, challenges and results. Become a company whose support is important for each team of salesmen and enterprise.

big
  • The main value of „Dare to sell” is love – to work, a customer, sales process, yourself and success.
  • We also appreciate an individual approach and a search for solutions for each customer and project.
  • The most valuable cooperation can be found only in open, honest and positive communication. Therefore we guarantee confidentiality in all details of the transaction.

Gallery

Reviews

Marta /Pārrunu vešana un kaulēšanās prasme/

Izcils kurss. Ļoti daudz ieguvu un būšu turpmāk daudz pārliecinātāka pārdevēja. Ļoti patika pasniedzējas darbs, viņas māka uzturēt ieinteresētību. Interesanti un jēgpilni.

Elīna /Pārdošanas treiņš/

Nebija nekāds bla bla un pilnīga koncentrēšanās uz mums, lai mēs apgūtu un pielietotu pēc tam ikdienā -> gūtu progresu.

Alise /Sistēmiskā pārdošana/

Patika, ka kursa sākumā tika noskaidrots, kas katram aktuāls. Teorija + praktiskie vingrinājumi vienmēr ir vislabākais. Patika treneres zināšanas un attieksme. Noderīgi.

Dace /Sistēmiskā pārdošana/

Ļoti interesants un praktisks seminārs. Daudz praktiski piemēri, dziļāka informācija par tēmām. Mūsdienīga, elastīga programma.

Raimonds /Pārdošanas ReSTARTS/

Atraktīva pieeja. Reāli liek aizdomāties un izprast. Mācībās brīva gaisotne un atmosfēra. Daudz praktizēšana.

Māris /Pārrunu vešana un kaulēšanās prasmes/

Pasniedzējai bagāta pieredze un skaidrs redzējums uz lietām un procesiem. Spēj labi parādīt, kā tas strādā dzīvē.

Inga /Pārdošanas treniņš/

Pasniedzējai fantastiska spēja divu dienu garumā noturēt auditorijas nedalītu uzmanību. Ļoti patika, ka apmācības bija spēļu veidā, kas palīdz izprast teoriju.

Ilona /Mērķu meistarklase/

Bija viegli uztvert, nebija sausas teorijas, tikām mudināti dot solījumus pašiem sev, nodefinēt, kas man ir svarīgi un iedvesmoties no panākumus guvušu cilvēku pieredzes.

Alīna /spēle “Pārdošanas maratons”/

Spēle attīstīja ne tikai profesionālās pārdošanas iemaņas, bet arī lika katram dalībniekam aizdomāties par sevi, savu dzīvi, raksturu, nākotni, par lietām, ko gribi mainīt un ko sasniegt.

Valda /Pārdošanas treniņš/

Ļoti interesants, vērtīgs, aizraujošs un pacilājošs kurss. Daudz svarīgu informāciju un emociju. Īpaši patika, ka kurss bija aktīvs ar praktiskiem uzdevumiem, īpaši piemeklētiem video.

Want to get our latest news? Just sign up!